Bemutatkozás

Eger-víz… a Balaton mellett!

„A táj kultúrája, a kultúra tája!”

Az Eger-víz és környéke

A Balaton-felvidék és a Déli Bakony egyik csodálatos természeti értéke a Balatonba folyó, 32 km hosszú EGER-VÍZ, amely az égerfákról kapta a nevét.

A patak melletti és a vízgyűjtő területén lévő 13 település – Nagyvázsonytól Kapolcson át Szigligetig – a „vízmenti” történelem tanúi. Itt vezetett régen az egyik római hadiút; várak, monostorok, tanúhegyek és persze a valahai 39 vízimalom is része volt a történelemnek.

Mi a célunk?

Az „EGER-VÍZ” patakművészeti őrség 13 faluban a Balaton északi partján elnevezésű különleges projektünk célja az egyre értékesebb élővíz fenntarthatóságának népszerűsítése a művészet, a tudomány és a közösségi összefogás különböző eszközeit használva. Célunk továbbá a helyi értékek feltárása, bemutatása.

Kik a „szereplők”?

A vizes élőhelyek, a források megőrzése érdekében 13 patakmenti település: Nagyvázsony, Pula, Öcs, Vigántpetend, Kapolcs, Taliándörögd, Monostorapáti, DiszelTapolca, Gyulakeszi, Nemesgulács, Kisapáti, Szigliget önkormányzatainak, civil szervezeteinek, iskoláinak, egyes embereinek és szakmai szervezeteinek összefogására épül a projekt.

Milyen programok lesznek?

2023 tavasza és ősze között Eger-víz Napok címmel 13 különleges, rendhagyó ökoművészeti eseményre és túrákra is sor kerül a falukban és azok környékén.

A patak mellett – a HÍD-Tájművészeti Ösvény „állomásain” – meghívott kortárs szobrászművészek vízzel összefüggő alkotásaival találkozhatunk. A programban egyéb helyi kiállítások is szerepelnek.

A falvak lakosságának, különösen a fiatalok bevonásával patak takarításokat, a helyi iskolákban pedig edukációs programokat tartunk.

Konferenciáinkon és workshopjainkon – melyek a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, a Pannon Egyetem, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet és a WWF Magyarország szakmai segítségével valósulnak meg – többek közt a vízháztartással és a klímaproblémákkal foglalkozunk.

Terveink közt egy vízparti ökomintakert kialakítása is szerepel.

A 2023-as projektet – a tapasztalatok és a gyakorlati eredmények függvényében – a következő években is szeretnék folytatni.